Porady powrót

Jak przygotować pomieszczenie przed malowaniem?

data dodania: 03.06.2020

Myśląc o malowaniu pierwszej kolejności mamy głównie na uwadze wybór koloru oraz rodzaj farby. Niezależnie od tego czy pomalowanie mieszkania zlecimy profesjonalistom, czy podejmiemy się tego sami, warto się jednak odpowiednio przygotować.

Gruntować, czy nie gruntować?

Trzeba zaznaczyć, że podstawową kwestią, jest fakt, czy malowana powierzchnia jest nowa, czy też ma zostać ponownie pomalowana. W przypadku nakładania farby na pomalowaną już scianę niezwykle ważna jest ocena konieczności zagruntowania. Jeśli nie jesteśmy pewni co do jego konieczności, możemy wykonać prosty test: suchą i czystą dłonią przecieramy po ścianie, jeśli pozostanie ona czysta - gruntowanie możemy pominąć, jeśli natomiast na dłoni pozostanie pył, osad - ścianę należy zagruntować.

Kiedy już uda nam się określić stan naszej powierzchni, możemy przejść do kolejnego etapu.   

Przygotowanie pomieszczenia przed malowaniem 

Śmiało możemy powiedzieć, że malowanie rozpoczynamy i kończymy od porządkowania. W pierwszej kolejności powinniśmy uporządkować przestrzeń wewnątrz malowanego pomieszczenia. Należy pościągać firanki, czy obrazy oraz zdemontować gniazdka i kontakty. Jeśli mamy taką możliwość rzeczy które możemy przenieść, dobrze jest na czas remontu wynieść je do innego pomieszczenia.

Dobrze jest też dokładnie "rozejrzeć się" po ścianach, czy aby na pewno nie występują na nich ubytki np. po haczykach od obrazów. Jeśli takowe znajdziemy zaleca się naprawienie ich, poprzez zastosowanie masy szpachlowej Greinplast.   

Następnie zabezpieczamy powierzchnie i elementy których nie chcemy zabrudzić farbą. Do tego celu posłużą nam folie malarskie i tektury budowlane. Folią dokładnie owijamy meble, oklejamy drzwi i okna. Tekturą zabezpieczamy podłogi, płytki ceramiczne i inne gładkie powierzchnie, które mogą ulec uszkodzeniu podczas malowania.

Wykorzystanie taśmy malarskiej 

By folia nam nie ,,odchodziła” a tektura spełniła swoją rolę i pozostała na właściwym miejscu, warto użyć taśmy malarskiej dobrej jakości. Polecamy do tego celu sprawdzoną,  profesjonalną taśmę marki Blue Dolphin. Ma ona wielorakie zastosowanie. Do jej produkcji użyto specjalnie wyselekcjonowanych składników, które sprawiają że może długotrwale przebywać na powierzchni. Nie pozostawia śladów kleju i jest odporna na promieniowanie słoneczne UV. Przy malowaniu farba nie podcieka pod taśmę, co daje możliwość uzyskania czystych krawędzi odcinających kolory.

Wysiłek i czas poświęcony na zabezpieczenie powierzchni przed malowaniem pomieszczenia, zostaną zrekompensowane przez przyjemność jaką będzie samo nakładanie farby. Jeżeli przygotujemy się odpowiednio, unikniemy problemów z poprawkami i czyszczeniem powierzchni zabrudzonych przypadkowo podczas malowania.

Pamiętajcie również, żeby oklejane elementy były pozbawione pyłów i kurzu, tak aby taśmą mogła do niego możliwie najlepiej przylegnąć. 

Różnorodność zastosowania taśm malarskich  znakomicie sprawdza się przy zabezpieczeniu: wąskich profili, listew, okien, drzwi, podłóg w czasie malowania i prac remontowych. Nalepiając ją na te elementy skutecznie zabezpieczany je przed zabrudzeniem farbą.

Temperatura, nie bez znaczenia

Warto również zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu (informację na temat optymalnych warunków znajdują się na opakowaniu farby). Zbyt wysoka temperatura może znacznie utrudnić pracę i w konsekwencji zepsuć efekt końcowy. 

powrót

   

Greinplast Elegance