Porady powrót

Wpływ kolorów wnętrz na samopoczucie domowników

data dodania: 16.09.2020

Wpływ kolorów wnętrz na samopoczucie domowników

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kolory mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Nie bez powodu ludzie o odmiennych charakterach uwielbiają różne kolory. Warto też wiedzieć, że odcienie wpływają na psychikę - sprawiają, że czujemy się lepiej, mamy więcej energii i chęci do życia, a nawet zwiększają naszą kreatywność i mobilizują! Mogą pomóc zrelaksować się i odpocząć po ciężkim dniu. Niektóre natomiast wprost przeciwnie - oddziałują na nas negatywnie np. jeśli we wnętrzu danego koloru będzie zbyt dużo. Warto wykorzystać wiedzę o znaczeniu kolorów w aranżacji wnętrz. Jakich więc barw warto używać, by w swoim domu czuć się dobrze?

Barwy pobudzające do działania 

Zapewne wiele osób zaskoczy fakt, że kolorami można zmieniać nastrój i nastawienie do życia - a nawet leczyć! Podobne techniki są jednak znane i stosowane już od czasów starożytnych; zajmowało się nimi wielu znanych oraz cenionych ludzi. Żeby wyjaśnić wpływ barw na człowieka, warto najpierw krótko przypomnieć, że światło to życie - energia, siła, zdrowie. Składową światła są natomiast kolory - a dokładnie 7 podstawowych. Każdy kolor ma właściwości fali elektromagnetycznej. Jest też odbierany przez nasz mózg, powodując zmianę w ciele - na przykład określoną reakcję hormonalną.

Jeśli chcemy zyskać więcej energii do działania, powinniśmy wybierać określone odcienie, które nam w tym pomogą - pobudzą, poprawią humor i sprawią, że radośniej spojrzymy na życie. Z radością i optymizmem niewątpliwie łączona jest barwa żółta. Dodaje ona pewności siebie i świetnie nadaje się do salonu. W podobny sposób działają również odcienie pomarańczowego, albo czerwieni.

Najlepiej pobudzające kolory to:

- barwa pomarańczowa - kolor radości i pozytywnej energii, pobudzający kreatywność. Wprowadza do wnętrza energię i witalność.
- barwa różowa - jest barwą osób pewnych siebie i lubiących ryzyko. Buduje poczucie bezpieczeństwa oraz działa łagodząco na organizm. Stosowanie poszczególnych odcieni różu potrafi zupełnie odmienić charakter pomieszczenia i nasze samopoczucie.
- barwa czerwona - jest kolorem działającym pobudzająco poprzez podnoszenie ciśnienia krwi. Dynamizuje wnętrze, jest zalecana osobom przemęczonym, ale nie zestresowanym. Należy mieć na uwadze, że kolor ten w odpowiedniej ilości poprawia humor, jednak jego nadmiar może działać drażniąco.
- barwa żółta - kojarząca się z ciepłem, inspirująca i poprawiająca humor. Jest barwą energetyczną, jednak należy stosować ją z rozwagą, ponieważ zbyt intensywny odcień będzie męczący dla oczu.

Powyższe barwy szczególnie nadają się do pomieszczeń takich jak: pokój dzienny, biuro, jadalnia czy pokój do zabaw.

Wśród propozycji Greinplast Ceramic najlepiej spiszą się w tym wypadku następujące odcienie:

 • Świetlisty bursztyn
 • Karmelowa polewa
 • Dojrzała cytryna
 • Turecka chałwa
 • Piasek pustyni
 • Koralowe muśnięcie
 • Ultramalina
 • Róż wenecki
   

Kolory idealne do relaksu

W każdym domu powinno być miejsce, które pobudza do działania, ale i takie, które pozwala na odprężenie - uspokaja i relaksuje po męczącym dniu. Z relaksem kojarzą się kolory bardziej stonowane, blade, bądź też uważane za chłodne. Znakomicie będą się nadawały do sypialni, która przecież powinna być miejscem regeneracji i odpoczynku.

Najlepszymi barwami relaksacyjnymi są:

- kolor niebieski - łagodzi napięcie i działa uspokajająco. Jest dobry dla osób wyczerpanych psychicznie. Może pomóc w regulacji oddechu, a w konsekwencji ułatwić zasypianie. Nie jest natomiast polecany do kuchni czy jadalni, ponieważ może zmniejszać apetyt.

- kolor zielony - kolor kojarzący się z naturą, który pomaga osiągnąć równowagę  i odpocząć od codziennych obowiązków, łagodząc w efekcie stres. Sprawdzi się bardzo dobrze w mieszkaniach oraz domach bez ogrodu i dużej ilości naturalnej zieleni, zaspokajając w ten sposób naturalną potrzebę człowieka.

- kolor fioletowy i jego odcienie - utożsamiany jest z kreatywnością. Działa uspokajająco, pomaga walczyć z bezsennością, a także może pobudzić zdolności artystyczne.

Wśród propozycji odcieni Greinplast Ceramic relaksacyjny charakter pomieszczenia najlepiej oddadzą następujące barwy:

 • Lazurowa toń
 • Niespokojne morze
 • Letni błękit
 • Zaspane niebo
 • Morska bryza
 • Stalowy błękit
 • Gołębi puch
 • Lawendowy róż
 • Róża alpejska
 • Zielona herbata
 • Hiszpańska oliwka

Uwzględniając oddziaływania barw na naszą psychikę przy doborze kolorów do wnętrz, unikniemy dyskomfortu podczas dłuższego w nich przebywania. Świadomy wybór koloru powinien uwzględnić nasze indywidualne odczucia i doświadczenia z poszczególnymi barwami. Bardzo istotne jest umiejętne operowanie nasyceniem wybranego koloru, zmienia ono bowiem zupełnie odbiór i samopoczucie podczas przebywania we wnętrzu. Dopasowując tonacje, musimy sprecyzować cele i wsłuchać się we własne potrzeby.

powrót

   

Greinplast Elegance