Porady powrót

Beże i szarości w aranżacji wnętrz

data dodania: 21.12.2020

Kolory we wnętrzach istotnie wpływają nie tylko na wygląd pomieszczeń, ale również na nastrój i samopoczucie użytkowników. Trendy kolorystyczne przemijają, lecz w paletach barw występują kolory, które zawsze cieszą się zainteresowaniem. Są wśród nich odcienie szarości i beżu, które bardzo dobrze sprawdzają się we wnętrzach o różnorodnym przeznaczeniu.

Barwami, które często najsilniej kojarzą nam się z domem, ciepłem i schronieniem są kolory występujące w naturze, przykładowo odcienie kojarzone z kamieniem czy drewnem. Po te sprawdzone, spokojne barwy chętnie sięgają projektanci wnętrz.
- Neutralna, zaczerpnięta z natury kolorystyka, jest idealna do tworzenia nowoczesnych, a zarazem przytulnych aranżacji, jest więc sprawdzonym sposobem na harmonię we wnętrzu. Beż i szarość to kolory uniwersalne i zawsze modne. Są pięknym, nienachalnym tłem dla mebli i dodatków - wyjaśnia architekt Magdalena Mileszczyk-Zielińska.

 

Możliwości szarości

Kolor szary uchodzi za uniwersalny i klasyczny, ale też bardzo elegancki, podobnie jak biel i czerń. Szarość uspokaja i dobrze wpływa na nastrój panujący w pomieszczeniu. Szary kolor w pokoju nie musi być smutny i ponury. Odpowiednie przełamanie monochromatycznej kolorystyki ścian czy dobranie dodatków w żywych barwach nadadzą charakteru i „smaku” naszemu wnętrzu. Szarości doskonale skomponują się zarówno z subtelnymi pastelami, jak i z kolorami wręcz fluorescencyjnymi i w każdym przypadku będzie można mówić o modnym wnętrzu. Szarość polecana jest często do wnętrz loftowych oraz nowoczesnych z naciskiem na minimalizm.

W szarych pomieszczeniach warto postawić na naturalne materiały takie jak np. drewno, bambus czy wełna - nadają one pomieszczeniu przytulny charakter. Z tego względu w szarym salonie bardzo dobrze sprawdzi się także kominek. Należy pamiętać też o zielonych roślinach doniczkowych czy np. ciętych kwiatach, które wprowadzą ożywiającą świeżość do naszego wnętrza.

Kolor szary pasuje nawet do wnętrz kuchennych. Połączenie ciemnej szarości z drewnianymi blatami to bardzo modne połączenie w ostatnim czasie. Do szarości pasuje wiele rodzajów drewna - świetnie sprawdzi się chociażby dąb, buk czy jesion. Surowiec ten ma wiele wspólnych z szarością cech, jak: uniwersalny charakter oraz wielość odcieni i możliwości zastosowania.

Osoby lubiące minimalizm i monochromatyczność barw dobrze odnajdą się w szarym pokoju z meblami i dodatkami w kolorze białym i czarnym. Kolor szary będzie w tym wypadku łagodzącym kontrasty łącznikiem między skrajnymi barwami. Warto tutaj mimo wszystko postawić na przewagę bieli nad czernią.

 

 

Odcienie

Dla osób lubiących wyrafinowaną elegancję dobrym rozwiązaniem będą ściany w ciemnych odcieniach szarości. Odpowiadają one również stylowi industrialnemu oraz potrafią nadać wnętrzu pewnej tajemniczości. Nie należy bać się ciemnych odcieni, jeśli jednak zależy nam na lekkim i nieprzytłaczającym efekcie, warto pomalować na grafitowo tylko jedną ścianę, a resztę pozostawić w jaśniejszym odcieniu. Ciemnych odcieni należy jednak unikać w sypialni, pokojach dziecięcych i pomieszczeniach wymagających kreatywnego myślenia, ponieważ nadmiar tego odcienia we wnętrzu może odbierać energię.

Mimo wielu zalet ciemnych odcieni szarości, warto poznać także możliwości ich jaśniejszych tonacji. Stonowane odcienie szarego są podstawą w stylu skandynawskim, który staję się teraz coraz bardziej powszechny. Gwarantują one przytulność i funkcjonalność wnętrza, możemy więc pomalować jasnymi szarościami salon czy łazienkę, dobierając do nich np. pastelowe dodatki.

 

Klasyczne beże

Beżowe ściany są neutralne i pastelowe, stanowią doskonałe, „bezpieczne” tło dla mebli. Pomalowane na beżowo wnętrza wyglądają na większe, pozwalają odpocząć od nadmiaru bodźców, wyciszyć się i zebrać myśli. Kolor beżowy sprawdza się zwłaszcza w tych pomieszczeniach, które służą odpoczynkowi, m.in. w salonie, sypialni, ale i w pokoju dziecięcym. Jasne, przytulne otoczenie pozwala zregenerować siły po ciężkim dniu i nabrać energii do dalszego działania. Neutralne barwy sprzyjają również efektownej pracy i nauce. Ich obecność nie męczy i nie rozprasza uwagi w trakcie wykonywanych zajęć. Beż sprawdzi się więc także w pokoju ucznia czy studenta.

Wybór odcienia beżowego odgrywa kluczową rolę, nie należy bać się jednak łączyć różnych odcieni. W ten sposób można uzyskać efekt ciekawych przejść tonalnych, a wnętrza nabierają głębi. Dobierając kolory, należy wziąć pod uwagę natężenie i rozkład naturalnego światła w pomieszczeniu. Warto zastosować jasne odcienie beżu w miejscach zaciemnionych, dzięki czemu wnętrze wyda się większe i uniknie się wrażenia, że pomalowana ściana jest przybrudzona. Ciemniejsze beże warto zarezerwować dla tych partii pomieszczenia, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie okien i są dobrze nasłonecznione.

Odcienie beżu dają wiele możliwości w aranżacji wnętrz. Do koloru beżowego dobrze pasują kolory ziemi i barwy eko. Warto więc pokusić się o połączenie go ze spokojnymi barwami zieleni, brązu, pomarańczowego czy żółtego. Ciekawym, a jednocześnie stonowanym, będzie połączenie koloru beżowego z barwą białą, np. beżowe ściany w towarzystwie białych mebli. Beżowy dobrze łączy się również z mocnymi barwami, np. czernią, czerwienią czy też niebieskim. Niebanalnym rozwiązaniem jest też np. kompozycja pionowych lub poziomych pasów w dwóch odcieniach beżu, która pomoże nam optycznie „podwyższyć” lub „poszerzyć” pokój.

 

Farby odporne na otoczenie

Ze względu na duże zainteresowanie klientów spokojnymi odcieniami farb, firma Geinplast zdecydowała się na poszerzenie oferty farb Greinplast Ceramic o 10 dodatkowych kolorów. Wśród nowych barw dominują odcienie szarości i beżu. Nowe kolory to:
- Ekskluzywny biały
- Rozmarzony poranek
- Biała trufla
- Perła pustyni
- Zawsze neutralny
- Topniejący lodowiec
- Białe srebro
- Galaktyczna podróż
- Mega szary
- Węgiel

 

kolory

 

Każdą z barw nowej palety można wykorzystać na wiele twórczych sposobów do stworzenia wnętrza w wymarzonym przez siebie stylu, w którym każdy domownik czuje się dobrze. Nie trzeba być przy tym profesjonalnym projektantem wnętrz - wystarczy pomyśleć w jakim otoczeniu sami czujemy się najlepiej, ale nie bać się również eksperymentować.

powrót

   

Greinplast Elegance