Porady powrót

Jak sprawić, aby mały pokój stał się optycznie większy?

data dodania: 03.07.2020

Niestety nie każde mieszkanie dysponuje dużymi i przestronnymi pomieszczeniami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że odpowiedni sposób doboru kolorów na ścianach może optycznie "powiększyć" nasz pokój.

W przypadku niewielkich pomieszczeń najważniejszą kwestią jest dobranie odpowiedniej palety barw. Praktyka pokazuje, że powinniśmy zrezygnować z ciemnych kolorów, ponieważ pochłaniają one światło. W rezultacie pokój wydaje się znacznie mniejszy niż jest w rzeczywistości. Idealnym wyborem będą barwy pastelowe i chłodne, które odbijają światło padające na ściany przez co pokój staje się optycznie większy.

Nie możemy również zapomnieć o walorach czystej bieli, która idealnie rozświetli pokój, co również wpłynie na jego "powiększenie". 

Warto pamiętać o kilku prostych sztuczkach, które stosowane są m.in. przez projektantów wnętrz borykających się z małymi pomieszczeniami:

1. Pomaluj ściany oraz sufit takim samym kolorem, a pomieszczenie stanie się wizualnie większe. Ewentualnie kolor wykorzystany na suficie może być o odcień jaśniejszy od tego zastosowanego na pionowej ścianie.

2. Jeśli masz niski pokój powinieneś pomalować sufit oraz 10-centymetrowy pasek ściany tuż przy nim jaśniejszym kolorem niż pozostałą część ścian.

3. Wizualne podwyższenie wnętrza spowoduje również namalowanie pionowych pasów na ścianach.

4. Problem zbyt wąskiego pokoju rozwiążemy malując krótsze ściany kolorem ciemniejszym (najlepiej ciepłym) niż dłuższe. Podobny efekt można uzyskać malując poziome pasy na krótszej ścianie.

5. Jeśli podłoga jest jasna, na suficie zastosuj jaśniejszy kolor, natomiast na ścianach ciemniejszy.   

Projektując pokój warto również zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. W zależności od układu pomieszczenia dobrze jest rozmieścić je w "gospodarny" sposób, tak aby w pełni wykorzystać metraż którym dysponujemy. Zamiast wysokich szaf oraz regałów można zastosować np. wiszące półki. Generalnie bardzo dobrze sprawdzi się tu zasada, czym mniej, tym lepiej.

powrót

   

Greinplast Elegance